Wycieczka „Szlakiem Piastowskim”

Wycieczka „Szlakiem Piastowskim”

25 maja 2025 a.cudek

Dla uczczenia tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, w dniach 19-21 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział  w trzydniowej wycieczce „Szlakiem Piastowskim”.  Celem było poznanie najważniejszych miejsc związanych z początkami państwa polskiego. Wyprawa obfitowała w ciekawe zabytki, piękne krajobrazy i dużą dawkę historii.

Wyruszyliśmy z Lubaszowej bardzo wcześnie, bo już o godzinie 3:00 rano. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Kruszwicy, gdzie odwiedziliśmy słynną Mysią Wieżę – miejsce znane z legendy o królu Popielu. Z wieży rozpościerał się piękny widok na Jezioro Gopło. Następnie udaliśmy się do Strzelna, gdzie zwiedziliśmy imponujący kościół Norbertanek oraz romańską rotundę św. Prokopa – jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu w Polsce. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na nocleg.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Biskupinie – słynnym rezerwacie archeologicznym. Spacer po rekonstrukcji osady sprzed ponad 2700 lat pozwolił nam przenieść się w czasie i poznać życie dawnych mieszkańców tych ziem. Następnie pojechaliśmy do Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Zwiedziliśmy Archikatedrę Gnieźnieńską, a szczególne wrażenie zrobiły na nas Drzwi Gnieźnieńskie – jedno z najważniejszych dzieł sztuki romańskiej w Polsce, przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha. Wieczorem wróciliśmy do hotelu zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Poznania. Odwiedziliśmy Archikatedrę na Ostrowie Tumskim, gdzie zeszliśmy także do podziemi, by zobaczyć najstarsze relikty chrześcijaństwa w Polsce. Następnie udaliśmy się do Palmiarni, gdzie wśród egzotycznych roślin mogliśmy chwilę odpocząć. Później spacerowaliśmy po poznańskim Rynku, podziwiając jego piękne kamienice i ratusz. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie zamku w Kórniku – imponującej budowli z bogatą historią i pięknym parkiem. Po zakończeniu zwiedzania ruszyliśmy w drogę powrotną do Lubaszowej, gdzie dotarliśmy pół godziny przed północą.

Wycieczka była niezwykle interesująca i pouczająca. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii Polski i lepiej zrozumieć dziedzictwo pierwszych Piastów.

Katarzyna Majcher